Saç ekimi alanında tecrübelerimizden edindiğimiz deneyimler göstermektedir ki başarılı bir saç ekiminin olamazsa olmazlarından biri de saç ön çizgisinin belirlenmesidir. Bir kişinin saçına baktığımızda dikkat ettiğimiz en önemli unsurlardan biridir aslında ön saç çizgisi. Eğer saç nakli operasyonu özellikle ön saç çizgisinde yeteri kadar başarılı yapılmıyorsa sonuçlar anlamında da hastalar yeteri kadar tatmin edemeyebilir.

Ön saç çizgisine karar verirken hastalarımızla bilgisayar ortamında çizimler yaparak öncesi ve sonrası saç çizgisi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Her hastamızın beklentisi, saç çıkış yönü ve şekli farklı farklı olacağı için planlama, saç naklinin en önemli aşamasıdır.

Tabi ki her kişi de ön saç çizgisinin planlanması da farklı olacaktır. Bu bölgeyi şekillendirmek ve tatmin edici sonuçlar elde etmek için çok ciddi anlamda greft kullanmak gerekecektir. Bazı durumlarda ise saçlı bölgede ciddi derecede açıklığı olan hastalar mevcutsa ilk olarak ayarlanması gereken yer ön saç çizgisidir.

Sokakta gördüğümüz çim adam şeklinde saç modeli ile gezen çoğu hastanın sorunu bu planlama ve deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Kısaca söylemek gerekirse ön saç çizgisi restorasyonu yapılırken planlama, hasta beklentisi ve deneyim çok önemli bir süreçtir. Saçı en çok gösteren ve ilk bakışta dikkat çeken alandır aslında.. Saç ekimi düşünüyorsanız ve ön saç bölgenizde dökülme varsa mutlaka doktorunuzla görüşüp bu konuda beklentilerinizi anlatmanızı ve kaygılarınızı paylaşmanızı öneririm. Çünkü bu bölgenin revizyonu oldukça zor ve zahmetli bir durumdur.