Sac ekimi AmeliyatSaç Ekimi Ameliyatı Sonrası S.S.S Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlayacak?
Saç ekimi ameliyatında ekilen saç alanındaki saçlar 3 hafta geçmesinden sonra gövdeden dökülmeye başlayacaktır. Ekilen saç kökleri yerinde durur ve kökler gelişme pozisyonuna girer. Yeni saçlarınız ortalama 3,4 ay sonrasında çıkmaya başlayacaktır. Tam anlamıyla çıkma süreci ise ortalama 7,9 ay sonrasında verimlilik en üst düzeyde artacaktır.

Ekilen Saçların Dökülmesi Olur Mu?

Saç ekimi operasyonlarında ekilen saçların hepsi tamamıyla kalıcıdır. Ekilen bölgede tutmama, dökülme gibi bir durum yoktur. Ekilen saçlar genetik özellik bakımından iki kulak arasındaki mesafeden alındığı için sonradan hiçbir dökülme problemi yaşamayacaksınız.

Ameliyat Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

Aşağıda belirtmiş olduğumuz uyarıları dikkate alarak iyileşme sürecinizi kısaltabilirsiniz;

* Saç ekimi merkezi olarak vermiş olduğumuz ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

* Ameliyattan çıktıktan dört gün sonra ağır bazda olan efor sarfedecek iş durumlarından kaçınınız.

* Ameliyat sonrasında ilk 48 saat alkol ve aspirin tüketimi yapmayınız.

* Ameliyat sonrası ense bölgesinde çok hafif düzeyde bir kanama meydana gelebilir, ama hiç endişe etmeyiniz. İstirahat sürecinde ilk gece için kafanızın arkasına bandaj yapılacaktır.

* Şişme durumlarının önüne geçmek için soğuk tedavi uygulamasını önermekteyiz. Buz torbası yardımı ile alın bölgesine 1 saat aralıklar ile 15’er dakika yatar pozisyonunda yahut ayakta hafif düzeyde bastırarak uygulama yapınız. Bu işlemi 3 günde birkaç kez yapmanız yeterli olacaktır. Bazen hiç şişme durumu da olmayabilir, ancak olması durumunda lütfen endişelenmeyiniz.

* Alın bölgesinde şiş durumu olmuş ise kontakt lens kullanımından kaçınmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi ameliyat süreci toplamda 3 günde olabilir. Bu operasyonu yapacak olan doktora göre değişiklik gösterebilir. İlk gün saç ekimi, ikinci gün pansuman ve üçüncü gün ise saç yıkama aşaması yapılarak bu süre biter. Saç ekiminden ertesi gün normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Bu süre içerisinde ilk bir hafta boyunca alkol, sigara gibi maddeleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bir hafta boyunca ağır sporlar yapmamanızı öneriyoruz. Ameliyattan çıktıktan sonra ilk bir ay boyunca denize girme, hamam ve sauna gibi faaliyetler sakınca olabilmektedir. Saçlar 12 hafta sonra cilt üzerinde belirlenmeye başlayacaktır. 6 Ay sonra saçlar yeterli sıklığa ulaşabilir, tam 1 yılın sonunda istediğiniz net sonucu tam anlamıyla görebilirsiniz.

Saç Ekim Sonrası Saç Yıkama

Saç ekimi yıkama işlemleri ilk olarak kliniğimizde yapılır. Evde istirahat sürecinde ekim yapılan alan ıslatılır. Ameliyat sonrası ilk gün evde istirahat edilir. Bu süreci ister hastanemizde, ister evinizde geçirebilirsiniz. Yatakta baş kısma yastık ile desteklenir. Ameliyatın üçüncü günü ikinci yapılacak yıkama aşaması yapılır. 2 Hafta boyunca evinizde iki kez yıkama işlemi devam eder. Tarafımızdan verilen şampuanlar kullanılır. Ekim sonrası ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli kullanılır.

Ekilecek Saçların Ömrü Ne Kadar?

Ekim yapılan bölgedeki saçlar ömür boyu ömrünü korur. İki kulak arasından alınan saç kökleri ile fue tekniğiyle yapılır. Bu bölgede olan saç dokuları genetik bakımdan dökülmemektedir. Bu bölge yaşam boyu saç üretir ve yeni ekim yapılan alanda da dökülme yaşatmaz. Ortalama olarak ense bölgesinden alınan kök sayısı 2000-2500 arasına greft alınmaktadır. Bu sayı yeterli olmaktadır.

Sırasıyla saç ekimi ön aşamaları veya ameliyat sonrası beklenen durumlar hakkında bilgi almak için diğer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz…