Saç dökülmesi erkekler de sıklıkla görülse de bayanlarda da meydana gelen bir problemdir. Saç dökülmesi yaşayan bayanlar bu anlamda çok şikâyetçiler. Saç dökülmesi sonucu kellik bay-bayan hiç kimsenin yaşamak istediği bir görüntü değildir işte bu sıkıntılı durumda saç ekimi işlemi doğal ve kalıcı bir yöntemdir. Saç ekim uygulaması erkeklerde nasıl uygulanabiliyor ise kadınlarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Saç ekimi işlemi hastanın tamamen kendi saç köklerinin alınıp saçsız bölgeye transferi işlemine denir. Saç ekimi kalıcı olup ekilen saçların tekrar dökülmesi mümkün olmamakla birlikte tüm yaşantımızı olumlu bir şekilde sürdürmemizde fayda sağlar. Bayanlar için saç dökülmeleri ve saçtaki seyrelmelerin artması endişe verici bir durum oluşturur netice olarak bir kadın için saçları her zaman çok değerlidir. Her kadın sağlıklı, gür ve kaliteli saçlara sahip olmak ister, ne yazık ki saç dökülmeleri kadınlarda oldukça fazla görülmekte, gerek hayat şartları stres, gerek genetik yapı, gerekse çevresel faktörler saç dökülmelerine neden olur. Özellikle doğum sonrası, mevsimsel geçiş dönemleri, uzun süren adet dönemleri ve menapoz gibi durumlarda da saç dökülmesi hızı oldukça artabilmektedir.

Pek çoğumuzun kullandığı yanlış ve sağlıksız kozmetik ürünlerde saç dökülmelerinde bir hayli etki eder. Kadın tipi saç dökülmeleri çabuk fark edilir ama dökülmeleri eşit periyotlarda ise anlaşılması biraz daha zor olur, saç dökülmesi bayanlarda saç tellerinin incelmesi ve yoğunluğunun azalması ile kendini gösterir. Saç dökülmesi günde 100 adet tel civarında ise doktorlar tarafından normal karşılanır ancak daha çok ise mutlaka bir doktor muayenesi şarttır. Dermataloglar saç derisini dikkatle inceler gerekli tahlilleri yaparak saç dökülmesinin nedenlerini bulup tedavi yöntemleri uygulayabilirler böylece saç dökülmeleri durdurula bilinir fakat her şeye rağmen saç kaybı yani saç dökülmesi yaşanıyorsa saç ekimi bu durum da yapılacak en etkili ve kalıcı yöntem olacaktır. Saç ekimi kadınlara da erkeklere de aynı yöntem ve şekillerde uygulanır hiçbir farlılık yoktur.  Sadece dikkat edilecek ve özen gösterilecek durum her kişinin saç yapısı, yüz yapıcı ve beklentileri olan uzman öncelikle dökülme tipini belirler ve hastanın ne şekilde bir saç ekimi istediğine önem vererek hasta için en doğru yöntemi belirler ve saç ekimi süreci başlatılmış olmakta.

Saç ekimi sadece erkeklerde sıkca uygulanan operasyon olduğu kadar bayanlarda  sıkça uygulanmaktadır. Özellikle saç dökülmeleri bayanlarda ruhsal sıkıntılara bile neden olabilmektedir bu sebepler saç ekimi bayanlarda da kesin ve kalıcı bir teknik olarak düşünüle bilmektedir.