Saç ekiminde doğal görüntü verilebilmesi için en önemli noktalardan biri ön saç çizgisinin nereden başlaması gerektiğinin en doğru şekilde tespit edilme işlemidir.

Saç ekiminden önce bu çizgi belirlenirken hastanın saç açıklığının şekli, yüz ovalinin şekli kaş-burun, burun-çene alt ucu arası ölçümlerin oranlarına göre nasıl bir alın ön saç çizgisi mesafesi bırakılması gerektiği hesaplanmalıdır. Ön saç çizgisi sık sık iki kaş ortası noktadan 7 – 11cm’lik bir mesafeden başlar. Ön saç çizgisine açılacak kanallar deriyle dar açık yapacak şekilde ve öne doğru yön verilerek açılmalıdır. Geriye doğru gidildikçe kanal açıları arttırılmalıdır. Alın köşeleriyle ön saç çizgisinden gelen doğrunun kesiştiği noktalarda hem dar açı ile hem de aşağıya doğru yön verilerek kafa derisinde kanallar açılmalıdır.

Kafa derisinde açılan kanal derinlikleri ve genişlikleri, greftlerin boyu ve kalınlığı ile eşit ayarlanmalıdır. Açılacak kanallar kısa ya da derin olmamalıdır. Kanallar çok kısa olursa ekilen greftlerin bazı kısımlarının derinin dışında kalarak çevresel faktörlerden etkilenme riski artar. Bu da ekilen greftin ölümü demektir. Ekilecek greftlerin kalınlığı ile açılacak kanalların kalınlığı, genişliği aynı olmalıdır. Çok dar bir kanal ekilen iri greftler “çim adam” görüntüsü dediğimiz doğal olmayan saç ekim görüntüsüne neden olabilir.

Tepe alan (vertex) saç ekimlerinde saçların dönüş bölgeleri çok iyi tespit edilerek uygun açı, yön ve derinlikte açılan kanallara yapılan ekim işlemi daha doğal görünüm ile sonuçlanmaktadır.

Bunu da bu konuda bilgili ve estetik bir bakış açısına sahip bir uzman bir ekip yapmalıdır.

Unutmayın ki yeni imajınız, yeni şekliniz ile bir ömür boyu yaşayacaksınız. Unutmamanız gereken bir husus da ekilen saçların bir daha kesinlikle dökülmeyeceğidir.