fue yontemi nedirFue yöntemi nedir? Günümüzde en revaçta saç ekimi yöntemi kuşkusuz fue yöntemi ile saç ekimidir.Anlamı ise kıl kökünün alış şeklini tarif etmektedir.Grfetlerin fut yöntemi ile oldugu gibi blok halinde değil tekil olarak diger tarafa naklini ifade eder.Bu yöntem ilk defa 2003 yılında uygulanmaya başlanmıştır ve sonuçları itibari ile çok fazla yaygınlaşmıştır.Eskiden kıl kökleri önceleri 1.5 mm lik boru şeklinde aletlerle alım yapılıyordu. Zamanla alım ucunun çapı 1.2 mm ye kadar düşmüş ve seri üretime geçilmiş ve çok başarılı sonuçlara imza atılmıştır.

Şu an için Türkiye’de ve Dünyada en yaygın kullanılan saç ekimi yöntemi FUE ucu seri üretilen orijinal 1.2 mm lik uçlardır.Gerçekten FUE nin mantığını kavramış ve sadece bu yöntemle kıl kökü nakli yapan saç ekimi merkezleri nin kendi uğraşıyla yürüyen gelişmeler zaman içerisinde alım aletlerinin çapını 0.6-0.7 mm ye kadar indirgemeyi başarmıştır.

Bazı saç ekimi merkezleri her ne kadar 0.3 mm ile alım yaptığını iddia etse de özel alan ekimleri haricinde 0.6 mm nin altında aletle kıl kökü aldığını iddia etmek tamamen reklam amaçlı ve tüketiciyi yönlendiricidir ve bilimsellikten uzak ve gerçekle alakası yoktur.

Saç ekiminde “minimal invaziv” (çok az hasar yapan) yöntem FUE saç ekimidir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve buna bağlı iş gücü kaybına sebep olmakta kişi saç ekimi sonrası bir kaç gün sonrasında işine başlayabilmektedir.

FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara, enfeksiyon, kanama, yara açılması, yara izi gibi genel ameliyat risklerini içerisnde taşımaz.

Saç ekimi fue yöntemi ile alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir fue saç ekimi tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Saçnakli uzmanlarına göre FUE saç ekiminin FUT saç ekimimin den en önemli farklarından biride saç ekimi açısının saç ektirme uzmanı yani plastik cerahhi ekibinin elindedir.