fut-sac-ekimiFut saç ekimi (Follicular Unit Transplantation) saç ekim yönteminde, genetik olarak dökülmeye dirençli saç FUT Saç Ekimiköklerinin bulunduğu ense bölgesinden şerit şeklinde alınan saç kökleri, mikroskobik aletler yardımı ile teker teker ünitelere ayrıştırılırlar. Ense bölgesinde oluşan şerit şeklindeki açıklık estetik dikişlerle kapatılır ve üzeri saçlarla kapalı olduğu için görülmez. Ayrıştırılan saç üniteleri, saç nakli gerçekleştirilinceye kadar özel bir sıvının içinde tutulurlar.

Saç ekimi yapılacak olan bölgelere işaretlemeler yapılarak bir iğne ucu genişliğinde kanallar açılır. Açılan bu kanallara ayrıştırılan saç üniteleri gruplar halinde yerleştirilir.
FUT Saç Ekimi Yöntemi Avantajları

-Saçlar gruplar halinde ekildiği için en doğal saç büyümesi sağlanmış olur. Ekilen alanda açılan kanallar daha küçük olduğu için daha sık saç ekimi sağlanır.
-Mikroskobik ortamda ayrıştırılan saç kökleri, gereksiz dokulardan ayrıştırılır ve daha ince ve şekilli saç ekimi sağlanmış olur.
-FUT tekniğinde açılan kanallar daha küçük olduğu için dokudaki elastik kollagen lifler korunmuş olur. Böylece ekim sonrası greft daha sağlıklı bir şekilde kanala yerleşir ve kaynaşır.
-FUT yönteminde kanal açma sırasında etraftaki sağlam saç köklerine herhangi bir zarar verilmez. Böylece tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak daha kolay olur.
a) Greft ihtiyacının yüksek olduğu norwood 3 üzerindeki dökülme dereceleri için FUT tekniği önerilmektedir.
b) Yüksek greft sayılarında ilk bir veya iki seans FUT ile yapılıp halen ekime ihtiyaç duyulduğunda FUE metoduna geçmemiz size zaman ve en önemlisi fiyattan tasarruf etmenizi sağlar