FUT yöntemi hangi sebepten tercih edilmiyor ya da hangi sebepten dolayı az tercih edilen saç ekimi yöntemidir.

Fut tekniğinde son 5 yıldır FUE tekniğinin de uygulanmasıyla beraber pek tercih edilmeyen teknik haline gelmiştir. Bunun nedeni de FUT yöntemin de olan dikişler hastayı rahatsız ettiği için pek çok tercih edilmeyen tekniktir buna bağlı sebepten dolayı FUE yöntemine talep yoğunluğu FUT yöntemine nazaran çok azdır.

Hemen hemen artık pek kullanılmayan teknik durumundadır. İstisnai hususlar haricinde bazı istisnalı hususlar da FUT tekniği ile saç ekimi yapmak mecbur olabilir. FUT tekniğine nazaran FUE tekniği çok zahmetsiz ağrısız ve acısızdır. FUT tekniğinde yapılan lokal anestezi ve cerrahi işlem gerektirmesi sebebiyle saç ekimi yapılacak merkezin ya da kliniğin çok iyi ve ameliyathanelerinin steril olmasına dikkat edilmeli cerrahi bir işlem gerektirdiği için lokal anestezi veya çok istisnai hususlarda genel anestezi uygulanır buda hastanın psikolojik durumuna göre değişmekte hasta da panik atak mevcut ise ve ameliyathane ortamlarında durma fobisi var ise ve buna benzer sıkıntılı durumlarda yapılacak olan tek işlem genel anestezidir.

Bu yöntemi doktorlar pek tercih etmemektedir. Doktorlar için saç ekimi çok da genel anestezi gerektirecek bir husus olmadığı için lokal anestezi uygulamasını yeterli görmektedirler. Lokal anestezi uygulamasından sonra hastadan saç olan deri kesilerek alınmaktadır ve üzerinde bulunan saç kökleri ayrıştırılarak saç olmayan bölgeye transfer edilir. Biraz daha riskli olan bu yönteme artık gerek duyulmamaktadır. Her kişi saç ekimi yaptırma yöntemi olarak FUE yöntemini seçmektedir. FUT yöntemin de operasyon sonrasında acı ağrı ve huzursuzluk olabilmektedir. Kesilen alanın iyileşme süresini beklemek gereklidir. Belirli bir süre sonra dikişli alandaki ya da kurumlar olmaya başlayacaktır buda yaranın iyileştiğini gösterir ve sıkıntılı bir konu söz konusu değildir. FUT yönteminde uygulama sonrasında hissedilen acı yönünden böyle olan yöntem tercih edilmeyen yöntem olur. Saç ekiminden sonra kafanız da iz kalmasın istiyorsanız FUT yöntemini seçmezsiniz çünkü FUT yöntemi uygulanmasından sonra kafa da saçlar çıkana dek bir müddet iz görünmektedir. Sizin saç yapınıza uygun FUE yöntemi ise o yöntemi seçmeniz de bir sakınca görülmemektedir.