Uzmanlar saçların yıkanmasından en az 1 – 2 saat sonar uyunmasını tavsiye ediyor. Saçları yıkadıktan hemen sonra uyumanın sinüzite yol açtığını belirtiyor uzmanlar.

Genellikle de kış aylarında birçoğumuzun ıslak saçlarımızla dışarıya çıkar veya geceleri duş aldıktan sonra, saçlarımızı yıkadıktan sonra saçlarımız kurutmaya üşeniriz ve saçlarımız nemliyken uyuruz. Ancak ıslak saçla uyumak soğuk algınlığı, migren ve baş ağrısı gibi hastalıklara yol açar bunların yanı sıra yüz felci gibi ciddi sorunları da tetikler.

Islak saçla uyumanın en büyük zararını kadınlar çeker. Çünkü kadınların saçları uzundur ve uzun olduğu için kuruması uzun sürer. Bu yüzden erkeklere göre kadınlar bu durumdan daha çok zarar görür. Saçlarımızı tamamen kurutmadan uyumak için yastığa kafamızı koyduğumuzda yastıkta nemlenir ve saçlar kurusa bile yastık sabaha kadar nemli kalır ve bunun beraberinde baş ağrısı ve boyun tutulması gibi sorunlarla uyanmak zorunda kalırız.

Kadınların bu durumdan erkeklere göre daha çok zarar gördüğünü migrenin kadınlarda daha fazla görülmesinde açıklıyor. Migren hastalığının dışında ıslak saçla uyumak ya da soğuk hava da dışarı çıkmak yüz felcinin de en büyük sebeplerinden birisidir.

Migren, yüz felci, baş ağrısı ve boyun tutulması gibi rahatsızlıklara maruz kalmak istemiyorsanız dış aldıktan sonra uyumadan önce kesinlikle saçlarınızı kurutunuz.