Saç ekimi hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir bit tekniktir. Saç dökülmesine çözüm olarak tıp dünyasında bilinen en iyi yöntem saç ekimi uygulamasıdır.  Saç ekimi işleminde kesinlikle kadınlarda ya da erkeklerde uygulanabilir diye bir cinsiyet ayrımı yoktur.

Erkek tipi saç dökülmesi zamanla saç köklerinin yaşamsal faaliyetlerini yitirmesidir. Buna bağlı olarak saç kökleri tamamen kaybolur ve canlılığını yitirir. Ama yine de insan başında her zaman için canlılığını koruyan saç köklerinin bulunduğunu kesinlikle bilmek gerekir.

Saç ekimi işleminde ekim için gerekli olan sağlıklı saç köklerinin bulunduğu alandan alınmaktadır. Bu alanlar kafanın arka kısmıdır yani ense bölgesi ve ense bölgesinin iki parmak üzeri iki kulak arasıdır. Bu bölgelerden alınan saç kökleri laboratuvar ortamında çoğaltılarak, dökülme meyanda gelen bölgeye lokal anestezi altında transfer edilir. Saç kökleri bireylerin kendi vücutlarından alındığı için ve vücut kendine ait olan dokuyu reddetmeyeceği için saç ekim işlemi %95 ihtimalle başarılı olmaktadır. Saç ekimi uygulanmaya başlandığından bu yana istisnalar dışında başarısız bir sonuç vermemektedir.

Kadınların saçları yapıları itibariyle erkeklerin saçlarından farklıdır. Kadınlarda saç dökülmesi pek meydana gelmez neredeyse ömürlerinin tamamını saç dökülmesi problemi yaşamadan tamamlarlar. Ancak bu durum her kadın geçerli değildir. Bazı kadınlarda genetik saç dökülmesi bazı kadınlarda ise ilaç kullanımı nedeniyle saç dökülmesi meydana gelir.

Saç dökülmesi yaşayan kadınlar eğer gerekli şartlara uyuyorsa bu kadınlara saç ekimi ameliyatı yapılabilir. Saç ekimi yapacak olan doktorunda ekibinde bu operasyonda büyük önemi bulunmaktadır.

Kadınlarda saç ekimi işleminde uygulanacak olan yöntemin ve seansların uygulama esnasında ameliyathanede bulunan araçların sterilize edilmesine dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle saç ekimi uygulaması için ani kararlar vermemenizi ve dikkat düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu konuda gazete, televizyon ya da internet üzerinden detaylı bir şekilde araştırma yapmanızda büyük faydalar bardır. Saç ekimi yaptıran bireylerle birebir görüşerek onlarında fikir ve deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.