Saç ekim operasyonu, günümüzde saç kaybı yani kellik problemlerine karşılık, en etkili, en güvenilir ve kalıcı bir tekniktir. Bu sorunların yaşanması halinde, yetişkin ya da çocuk, kadın ya da erkek diye bir ayrım gözetilmemektedir. Her yal grubunda karşılaşılabilen bir sorundur. Bu da doğal olarak merak konusudur aynı zamanda, herkese yapılıp, aynı derecede başarı elde etmek de mümkünmüdür diye merak edilmektedir. Bu bağlamda uygulama sonrasında başarıyı etkileyen pek çok husus da bulunmaktadır. Bunlardan biri hastanın saç kaybının derecesidir. Diğer yandan mevcut saçların kalitesi de saç kalitesinin de önem taşımasıdır. Elbette tüm bu durumların dışında, uygulamayı yapacak olan ekipte doktorda işinin ehli olmalıdır. Gerekli olan bütün detaylar ve koşullar uygun ise, hasta da saç ekimi operasyonu için uygun olacak demektir aslında. Belli ön çalışma ardından, işlem yapılacak bölgenin ve yerleşecek kılların da uygunluğu ile dönem devam edecektir.

Genellikle saç ekimi erkek tipi saç kaybı problemi yaşayan hemen her kişiye yapılabilmektedir. Burada erkek tipi saç dökülmesi, genetik olarak buna yatkın hastalarda erkeklik hormonunun etkisi ile gelişmektedir. Buna bağlı olarak saç folikülü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içerisinde bu hormonun etkisi ile ölmektedirler. Böylece saç önce incelir sonra uzamamaya başlar ve en sonunda da tamamen saçlar dökülür. Bunun görüldüğü kişilerde saç ekimi kalıcı ve kesici tedavi yöntemidir. Aynı zamanda saç olan deride oluşan kaza ver herhangi bir travma sonrası yanık izi kalmış kişilerde, o alanda kan dolaşımı kontrollerinin sonrasında, saçlı yani donör bölgeden alınan saç köklerinin saçsız bölgeye nakli uygulanabilir.

Saç ekimi ameliyatı için önemli olan yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Şayet çıplak gözle bakıldığı zaman, deri görülür hale gelmişse o alandaki saç yoğunluğu normal yoğunluğun ortalama %50’nin altına düşmüş demektir. Bu hususta kişiye uygulanacak en etkili tedavi saç ekimiyle olabilmektedir. Kısaca saç ekim için belirli bir yaş sınırlaması yoktur.  Bu tip saç ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli husus, saç kaybının bitip bitmemiş olmasıdır. Öte yandan erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir problem olmasının yanında 40’lı yaşlardan sonra dökülme hızı yavaşlamaktadır. Bu nedenle bu yaşların altındaki hastalarda saç ekimi yapıldığında saç kaybının devam edebileceği ve hastanın daha sonra ikinci ve üçüncü seanslara ihtiyaç duyabileceği bilinmelidir.

Bir diğer yandan ekim işlemine uygun hastalar, başının yan ve arka alanlarında yeterli miktarda saç olan hastalardır. Bu hastalarda FUT ve FUE tekniklerinin her ikisi de kullanılabilmektedirler. Bu uygulamaların uygun bir diğer adar grubu ise göğüs, bacak vb. alanlarda yeterli miktarda sağlıklı kıl olan hastalardır. Bunlarda yapılan saç ekimi yöntemi FUE tekniğidir. Modern yöntemlerin saç ekimi ameliyatının geliştirilmesiyle pek çok erkek geçmişte saç ekimi ameliyatına uygun görülmezken, günümüz döneminde uygun aday haline gelmektedir. Bu şekilde ilerleyerek büyük greftlerin kullanımı ile oluşturulan ve doğal olmayan görüntüler yerini, küçük boyuttaki greftlerin kullanımı ile doğal görünümler almıştır. Gelişmekte olan yeni ve modern aletler ile birlikte her hastaya uygun olan doğal saç görünümü yakalamayı kolaylaştırmıştır.