Saç dökülmesi günümüzde bir çok erkeğin ve kadının yaşadığı önemli bir sorun haline gelmiştir. Kimi zaman kullanılan ilaçlar , bitkisel tedavi yöntemleri ve kulakdan duyma kocakarı ilaçları diye tabir edilen yumurta,yağ, sirke gibi maddelerin karışımlarıyla oluşturulan karışımlarla saç dökülmesi azaltılmak istenilse de her kişide farklı sonuçlar göstermiştir. Saç dökülmesinin cerrahi olarak çözümlerinden biri mezoterapi diğeride PRP uygulamasıdır. Bu uygulamalar içinde hangisinin daha iyi sonuç doğurduğunu söyleyen net kanıtlar elde yoktur.

Öncelikle mezoterapiden kısaca bahsedelim. Saç Mezoterapisi , bir takım vitamin ve minarellerin saç derisine enjekte edilmesi işlemidir. Böylece saç kökleri beslenerek , saçların daha fazla güçlenmesi sağlanır. Daha güçlü saçlarda normal olarak daha sağlıklı olduklarından kolay kolay dökülmezler. Saç mezoterapisi yapılarak saçlar için gerekli ve yararlı vitaminler saç derisine direkt olarak uygulandığı için, saç dökülmesi ve seyrelmesi gibi sorunların çözümlenmesinde çok yararlı olmaktadır. Saç dökülmesini durduran saç mezoterapisi yöntemi başka tekniklere göre daha hızlı sonuç vermektedir.

Saç dökülmesi çözümünde bir çok çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Saç dökülmesine uygulanan ilaçların yanında saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmakta çok etkili olmaktadır. Saç mezoterapisi, saçın dökülme tipine göre farklı tekniklerle uygulanabilir.

Gelelim PRP yöntemine. PRP açık adıyla Platelet rich plasma adındaki trombosit içeren kan hücrelerinden oluşturulmuş zengin bir plazmadır. PRP yöntemide saç mezoterapisine benzer. Zaten günümüzdeki saç ekimlerinde artık PRP li saç ekimi yapılmaktadır. Yani saç ekerken bi yandan da PRP yöntemi uygulanmaktadır.