1980 li yıllardan önce kullanılan saç yerleştirme sistemlerinin şu an da ki elit şekline Protez saç denir.
Fakat o kadar çok gelişti ki, Hava ve suyu geçiren özelliğe sahip olduğu gibi, protez saç kullanan kişiler tüm sosyal faaliyetlerini (yıkamak, fön çekmek, taramak, denize havuza girmek, spor yapmak gibi…) herhangi bir aksama olmadan sürdürebiliyor.

Saç protezini severek kullanabilmek için ilk 3 ay çok önemlidir.

Sistemi uygulayan firma saç protezi kullanacak kişiye 3 kez ücretsiz kontrol uygulaması gerekir.ve bu kontrollerde şunlara dikkat edilmelidir.

1. Kontrol: Protez saçı uyguladıktan hemen ertesi günü bu kontrol mutlaka yapılmalı. Protez saç nasıl yıkanır. Nasıl taranır. Hangi kozmetiklerle kullanımı daha rahat olur? Hangi tarak çeşitleri ile taranmalı? Fön çektikten sonra nasıl model verilir? Mutlaka gösterilmelidir.

2. Kontrol : İlk uygulamadan yaklaşık 7 gün sonra mutlaka bu kontrol de yapılmalıdır. Kullanıcı bu zamana kadar hata yapmış mı? Bu kontrol edilmelidir. Kullanıcının rahatsızlık duyduğu durumlar olabilir bunları yazılı olarak takip edilmelidir.

3. Kontrol: Yaklaşık ilk uygulamadan 15-20 gün sonra bu kontrol yapılmalıdır. Bu kontrolde kullanıcının cildi ve saç görüntüsü nasıl bu takip etmek gerekmektedir. Kullanıcının teknik olarak yapabileceği durumlar var ise bunlar açıklanarak, kullanıcının rahatlığı açısından dikkate alınmalıdır.Saç protezine alışmak açısından uygulamanın ilk 3 aylık süreci çok önemli olduğu için,bu 3 kontrol firma tarafından mecburi olarak yapılmalıdır. Saçsız veya seyrek saçlı bölgede yağ ve ter tabakaları bulunmaktadır. Bu yağ ve ter tabakalarının yoğunluğu her cilde göre değişmektedir. Saç protezi kullanacak kişi ilk günlerde bu yağlı ve terli cilt yüzünden ön veya arka bölgeden erken açılma, kısa süreli kaşıntı ve tahriş sorunu yaşayabilir, fakat kesinlikle ve kesinlikle geçicidir. İlk 3 aylık sürede saç protezi kullanan kişinin cildi zımparalanmış gibi hale gelip yağ ve ter oranı büyük ölçüde azaldığından saç protezi sistemi cilde alışması daha kolay olmaktadır. Kısacası saç protezi yerleştirme sistemini benimseyen kişiler sadece bu gerçeğe inanarak sistemi rahatlıkla kullanabilirler..

Kafanızda ki tam olarak dökülmemiş olan seyrek saçlı bölgeye zarar vermemektedir. Bunu iddia eden başka branşlarda çalışan uzman arkadaşlar bu durumu bilinçsizce ortaya atmaktadırlar. Bu iddia tam tersi seyrek bölgeye faydalı olduğu saptanmıştır.

Sağlık açısından protez saç

  • Başınızda varlığını hissettirmez.
  • Su ve hava geçirir.
  • İyi bir tasarım yapılırsa ve titizlikle kullanılırsa asla dışarıdan saç protezi olduğu belli olmaz.
  • Yüzünüze uygun model verildiğinde ve firma design yetkilileri tarafından kullanım hakkında detaylı bilgilendirildiğinizde kullanmaktan büyük mutluluk duyarsınız.

Kısacası bu dert yüzyıllardır başımızda dolaşmaktadır.
Günümüzde halk arasında hala bu tip yöntemlere başvuran kişiler bulunmaktadır. Her sene olmak üzere kelliğe çare gibi lanse edilen yeni ilaçlar piyasaya çıkarılmaktadır.
İlaçlarla tedavi veya saç ekimi gibi yöntemler kelliğe kesin bir çare olmadığı için saç protezi yöntemi tercih edilmektedir. Saç protezi  sistemi sağlık açısından sakınca taşımaz, kansız, acısız operasyondur, istediğiniz zaman vazgeçtiğinizde başınızda herhangi bir iz kalmaz. Saçlarınızı özel tasarımla istediğiniz şekilde, uzunlukta, yoğunlukta, isteyebilirisiniz.Bu sektör saç protezi uygulamasına ruhen ihtiyaç halinde olmayanlara ve saç dökülmesi uygun olmayan kişilere uygulayarak, sadece ticari hedef yüzünden büyük hatalar yaptılar. Dolayısı ile bu kişiler sistemi kullanıp daha sonra kendisine uygun olmadığını anladığında, sanki hiç kimseye uygun değilmiş gibi etrafına bu sistemi asla kullanılmaması gerektiğini anlatıyorlar.
Bu kişiler sosyal hayatta veya internet ortamlarında bazı forumlarda memnun olmayan kişiler karşınıza çıkabilir.Tabii bu kişilerin hepsi sistemden vazgeçmiyorlar, bazıları ise istemeyerek kullanıp yine çevresindekileri bir öneride bulunmuyorlar. Zannetmeyin ki çok önemli bir icat olan bu sistem, kötü bir sistem değildir.
Kelliği önlemek için tek alternatif olan bu sistem gerçekten uygun kişilere yapıldığında inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.Saç sorunu yaşayan kişinin, saç açıklığını veya seyrekliğini kapatabilecek tek sistem saç protezi dir.
Protez saçla yaşamak psikolojisi?

Protez saç yerleştirme sistemi net olarak fiziki yatırımdır.

Hepimiz birbirimizin yaşamlarımızın çatlak ve aralıklarında yaşarız; her şey, görebilseydik sanırım şaşkınlıktan dilimiz tutulurdu diye yazmıştı Murdoch yıllar önce Ağ’ında. Ki, altını döne döne çizmiş.Hayat 3 bölümde gelişen bir hikayedir. Giriş, gelişme, sonuç Yaşadığımız 3 bölümlü hayatın içinde asıl kendimiz için ne yapıyoruz diye sorduğumuzda; kendimize özel olarak kıyafetten başka bir şey almadığımızı söyleyebiliriz.Saçsızlığı 100% giderecek olan saç protezi yerleştirme sistemi, kişinin kendisine sunduğu çok özel ödüldür.Fakat tabii ki de her kişinin hayat felsefesi anlayışı aynı değil,
Cilt bakımı, diş sağlığı, saç modeli, kıyafet uyumundaki titizlik, ve spor yapmak fiziki yatırımdır.
Ama biz fiziki yatırımdan başka, bir ihtiyaçtan örnek verelim, mesela otomobil kullanmak maddi ve manevi olarak çok zor olan sosyal bir ihtiyaçtır. Benzini, vergisi, bakımı, tamiri, yedek parçası, ekstra aksesuarları, otopark masrafları, park yeri zorluğu, otoyol-köprü-ücretleri detaylı temizlik sorunu var fakat asla vazgeçmiyoruz.
İnsanı %80 boyutta değiştirebilen ameliyatsız bir uygulamadır. Kendine vakit ayıran her insan kişisel bakımına özen gösterdiğinde hem ruhen hem de görsel açıdan çok faydalı oluyor. Sosyal veya fiziksel ikisi de ihtiyaçtır.