Saçlara yapılan boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, gerekli koşullarda yapılmadığı takdirde saça büyük oranda zarar verebiliyor. Saçın zayıflama ve kırılmasına bu yöntemlerin sık veya aynı anda kullanılması da neden olabiliyor. Saç kaybına neden olan etkenlerden biriside saçı şekillendirmek için yapılan atkuyruğu, örgü, sıkı şekilde lastikle bağlamaktır. Bu saç şekillerinin de çok sık yapılmaması gerekir çünkü saç diplerini gergide bırakan sabit çekme kuvveti saç dökülmesine neden olabilir. Saçları sık sık yıkamak ve taramak fırçalamak ise saç tellerine kırabilir.

Saçlar taranırken fırça yerine geniş ağızlı ve düz uçlu tarakların tercih edilmesi daha mantıklı karardır. Saç dökülmesine en çok etki eden husus genetik nedenlerdir. Diğer faktörlerde saç dökülmesinde rol oynayabilir.

Saçların dökülmesinde rol oynayan diğer faktörler; stres, hormon bozukluğu, kullanılan bazı ilaçlar, kanser hastalıklarında uygulanan tedavi yöntemleri, saç kıran, saç kozmetik ürünleri, kaza sonucu kafaya alınan travmalar, menopoz dönemi, gebelik dönemi ve sonrası, ağır adet kanamaları, yüksek ateşli hastlıklar gibi faktörlerdir.