Saç düzleştirici maşalar saçların dökülmesine neden olur mu, yüksek ısıda ve basınçla saçta sürtünmeye neden olan her türlü şey yıpranmaya neden olur. Bu durum saçlar içinde geçerlidir yani saç hücrelerinin de ölmesine devamında da geri dönülmez bir dökülmeye kadar pek çok olumsuz etki görülebilir. Bu nedenle saç düzleştirici kullanmak yerine alternatif çözümler denemekte fayda var.

Alternatif olarak keratin ile uygulanan kalıcı fönler deneyebilirsiniz. Bu fön yöntemi hem saçlara zarar vermeden düzleştirmekte artı fön için harcayacağınız zamanı size kazandırmaktadır. Yani saçlarınızı düzleştirici maşalar ile her gün şekillendirip zarar vermektense kalıcı fön yaptırarak tekrar fön süresini uzatmak için keratin içeren şampuanlar kullanmalısınız.

Saç bakımınıza mutlaka özen göstermelisiniz. Seramik ya da ısı ayarlı saç düzleştiricilerden uzak durmalısınız. Bu tür makinelerde saçlarınıza fönün verdiği zarar kadar zarar vermektedir. Bu makineleri minimuma düşürmek için bazı önlemler almalısınız.

Her gün düzleştirici kullandığınızda saçlarınız nemini kaybeder, kırılabilir ve dökülmeler artar.

Saçlarınızı fön makineleri ne kadar yakıyor ve kurutuyorsa düzleştiriciler de bir o kadar yakar ve kurutur. Saçlarınıza şekil vermek adına saçlarınıza işkence etmeyin.