Saç ekimi işlemi her ne kadar basit bir işlemmiş gibi görünüp ve kişiler tarafından basite alınsa da saç ekimi işlemi de sonuçta cerrahi bir işlem olup ameliyathane ortamlarında yapılan bir işlemdir. Saç yerleştirme yani saç ekimi lokal anestezi altında yapılmaktadır ve nispete az zaman alan bir uygulamadır. Bu işlem birkaç saat süren fakat doğal olarak ekim yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. İşlem kafanın arka bölgesi yan ense kısmının bol saçlı bir bölümünden kökünün kesilmesiyle başlar. Kesilen bu alan kelleşen bölgenin oranına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak 1,5 x 10 cm oranlarındadır. Operasyona başlamadan hemen önce saç ekimi yapılacak 2 mm uzunluğunda kesilmektedir. Diğer saçları kesmeye gerek görülmemektedir. Saç ekimi için alınan greftlerin alındığı bölgenin çevresi hemen birleştirilerek dikilir ve ensede sadece ince bir kesik izi kalır.

Diğer işlemlerden biri ise kaliteli saçın bulunduğu deri bir bıçakla 1 – 3 tanelik saç kök içeren mikro ya da 3 – 6 tanelik saç kökü içeren mini alanlar olarak kesilir. Mikro alanlar ön bölgelere uygulanarak doğal bir görünüm elde etmek için uygulanır. Bir zamanlar daha çok kıl kökü alınarak işlem yapılmaya çalışıldıysa da bu husus, doğal olmayan bir görünüm meydana gelirdir. Bunu bir oyuncağın saçlarına benzeyebilirsiniz çünkü saçsız bölgede, bir kökten birçok saç çıkmaya başlamaktadır.

Son günlerde en yaygın saç ekim yöntemi olarak, saç kökü alanların mikro pensler yardımıyla ekilecek alan için kesikler halinde çıkarılması uygulamasıdır. Bu kesme işlemi ise genel de özel bir neşter yardımıyla yapılır ve büyüklüğü ekilecek alana göre seçilmektedir. Yeni saç bölgesindeki saçlar, alındıkları saç kökünün özelliklerini taşıyacaktır. Ekilen saçlar doğal bir şekilde uzar, kesilebilir ve boyanabilir. Fakat şunu da belirtmekte yarar var ki saç transferi yapılan saçlar ameliyattan 5 – 6 ay arasın da netice alına bilmektedir.