sac ekimi sonrasi-sacekimiSaç ekimi, sağlıklı bölgelerden alınan saçların sağlığını yitirmiş olan bölgelere nakli işlemidir. Saç ekiminde saç alınan bölgeler genellikle başın arka kısmı, boyun ve başın yan kısımlarıdır. Bu bölgelerdeki saçlar dökülmeyen sağlıklı saçlardır ve dökülen bölgelere buralardan alınan saçlar nakledilir.

Saçsızlığa karşı uygulanan teknoloji ve yöntemlerle son yıllarda oldukça başarılı ve doğal sonuçlar elde edilmektedir. Bireyler daha sosyal ve özgüven sahibi olabilmekte ve saç ekimi ile daha estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Saç ekimi, kafasında hiç saç olmayan veya vücudunda saç ekimine elverişli kıl bulunmayan kişilere uygulanamamaktadır. Saç ekiminde ekilen saçlar yine kendi vücudunuzdan alındığı için mutlaka saç ekimine uygun bir verici bölgenin bulunması şart. Bu bölgeler genellikle ense, başın arka ve yan tarafları ile göğüs ve bacaklardır.

Herkes Saç Ektirebilir mi?

Saç ekimi için uygun diyebileceğimiz kişiler başının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları bulunan kişilerdir. Boyun ve yan taraflarda sağlıklı saç bulunan kişilerde Fut ve Fue yöntemlerinin her ikisini de uygulamak mümkün. Ancak göğüs, bacak gibi bölgelerinde saç ekimi için uygun kıl bulunan kişilerde de FUE tekniği kullanılarak saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Saç ekimi, saçın alınacağı ve saç ekimi yapılacak olan bölgenin uyuşturulması ile yani lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir ameliyattır. Saç ekimi lokal anestezi altında yapıldığı için hasta uyanıktır ve ameliyat sırasında sohbet edebilir, kitap – dergi okuyup televizyon izleyebilir.

Saç ekimi birkaç aşamadan oluşan bir ameliyatttır. İlk olarak ekilecek olan saç kökleri çıkarılır. Bu çıkarma işlemi farklı tekniklerle yapılabilir (Fut – Fue). Daha sonra saçın ekileceği kanallar açılır ve son aşamadaysa saç folikülleri açılan bu kanallara nakledilir.

Saç Ekim Yöntemleri

Dünyada kabul görmüş başlıca iki tip saç ekim yöntemi vardır. Bunlar Fut (Foliküler Ünite Transplantasyon) ve Fue (Foliküler Ünite Ekstraksiyon) saç ekimi yöntemleridir.

FUT saç ekimi tekniğinde, ense bölgesinden şerit şeklinde saçlı deri çıkarılır ve enseye küçük dikişler atılarak bölge kapatılır. Çıkarılan bu şeritlerden mikroskobik aletler ile “foliküler ünite” adı verilen 1 ilâ 4 saç folikülü (kökü) içeren greftler alınır. Saç ekimi yapılacak olan bölgeye özel aletler yardımı ile kanallar açılır ve açılan bu kanallara ayrıştırılan foliküler üniteler yerleştirilerek saç ekimi gerçekleştirilmiş olur.

FUE saç ekimi tekniği ise ense bölgesinden şerit çıkarılmayan ve dolayısı ile de dikişsiz saç ekim tekniğidir. Bu teknikte başın arka kısmından, kafada saç yok ise omuz, sırt, göğüs gibi bölgelerden özel aletler yardımı ile kıl folikülleri alınır ve saç ekimi yapılacak olan bölgeye taşınır.

Saç Ekimi Doğal Mıdır?

Saç ekiminde kullanılan saçlar veya kıllar yine kendi vücudunuzun bir parçası olduğu için doğaldır. Ayrıca son yıllarda saç ekimi tekniklerinin de gelişmesiyle görünüm açısından da son derece doğal sonuçlar sağlanmaktadır. Ekilen saçlar diğer sağlıklı saçlarınızdan gözle ayırt edilemez ve estetik bir görünüm sağlar.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası ikinci gün saçlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz ancak çok dikkatli olmalısınız. 15 gün boyunca çok dikkatli ve özel bir yıkama yapmanız gerekir. 15 gün sonrasında saçlar tamamen iyileşmiş olur ve özel bir bakım gerektirmez.

Ayrıca saç ekimi sonrası hastaneden bir şapka ile çıkacaksınız ve işinize saçlı derideki kabuklar düşene kadar bu şapka ile gitmeniz önerilir.

Saç ekiminden 3 gün sonra doktorunuz saçınızı görmek isteyebilir ancak sürekli kontrol gerekmemektedir. Herhangi bir yan etki ve komplikasyonu yoktur.