Saç ekimi operasyonunda ekilen saç kökleri bir daha dökülmemek üzere ekilmektedir. Saç ekimi yaptıran kişilerin her hangi bir deri hastalığı ya da farklı bir sağlık sorunu yoksa ekilen saç kökleri kesinlikle dökülmez.

İnsanlarda saç dökülmesi bir anda şok bir şekilde gerçekleşiyorsa bir hastalık sonucu olabilir. İnsanlarda şok bir şekilde saç dökülmesi, kanser veya kullanılan hormonal ilaçlardan kaynaklı olabilir. Aşırı stres ve genetik durumlarda saç dökülmesini tetiklemektedir.

Şok dökülme birde saç ekimi sonrasında meydana gelmektedir. Saç ekiminden 40 gün sonra ekilen saçlar hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Şok bir şekilde oluşan bu saç dökülmesi bireyler tarafından bir korku oluşturmaktadır. Ancak saç ekimi uzmanları tarafından şok dökülme normal bir gelişmedir. Bunun nedeniyse ekilen saç kökleri döküldükten sonra tekrar çıkarlar ancak bu seferki çıkışları daha güçlü olmak üzere gerçekleşir hatta bir daha dökülmemek üzere çıkarlar. Bu evre sonrasında saç ekimi uygulaması kendini tamamlar.

Saç ekiminde şok dökülme, saç ekimi öncesinde bireylere anlatılarak bilgi verilir. Saç analizi esnasında kişilere şok dökülme hakkında ve saç ekimi sonrasında oluşacak gelişmeleri detaylı bir şekilde doktorlar anlatmaktadır. Buna rağmen saç ekimi yaptıran bireyler ekim sonrasında şok dökülme zamanın da yine de paniğe kapılmaktalar.