Saç ekimi süreci işlemden önce küçük bir hazırlık yapmanız yeterli olacaktır.
SAÇ EKİMİNDEN İKİ HAFTA ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Saç ekimi süreci bazı durumlar için sizden birkaç kan testi istenebilir. Aspirin ve diğer bazı ağrı kesiciler kanamayı artıracağından işlemden iki hafta önce almayınız.
Aynı şekilde bir hafta öncesinde vitaminleri kesiniz. Sigara dolaşım bozukluğu yapıp saçların beslenmesini bozacaktır. Ayrıca sigaraya bağlı karbonmonoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini bozacaktır. Bu faktörler yara iyilşemesini geciktirdiğinden saç ekimi nden bir hafta önce sigara içmeyi bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Sac ekimi yaptıracağınız günden 3 gün önce alkol almayınız. Sürekli kullandığınız ilaçlar veya kronik rahatsızlığınız varsa bunları çok detaylı olarak doktorunuzla paylaşınız. FUT yöntemi ( şerit veya bant ) ile saç ekimi yaptıracaksanız saçlarınızı kestirmenize gerek yoktur.
sac ekimi sureci
Saç ekimine bir hafta kala saçlarınızı boyamayınız. Saç ekim işleminin yapılacağı günü sabahı saçlarınıza jöle sürmeyiniz, sprey sıkmayınız, eğer peruk veya protez kullanıyorsanız yapıştırmayınız.

Rahat giyip çıkarabileceğiniz kıyafetler giyiniz. Sadece işlem günü başınızda kalacak bir tenisçi bandı olacak. İşlem sabahı kahvaltı yapınız. Eğer işleminiz. Öğleden sonra ise öğlen yemeğinde hafif yiyecekler yiyebilirsiniz. İşlem sabahı kafein içeren içecekler içmeyiniz.

SAÇ EKİMİ GÜNÜ

Saç ekimi nasıl bir işlem olacak?

Saç ekim merkezi ne ulaştığınızda işlemi uygulayacak ekip tarafından karşılanacaksınız. Doktorunuz sizi süreç konusunda tekrar bilgilendirecek aklınızda kalan son sorularında cevabını verecektir. Saç ekimi öncesi çekilecek resim ile sac ekiminden sonraki durumunuz karşılaştırılacaktır.

Saç ekimine başlamadan önce verilecek basit bir sakinleştirici ile kendinizi daha rahat hissetmeniz sağlanabilir. Saç nakli esnasında, oldukça konforlu bir ortamda, doktorunuz ve ekipteki diğer üyelerle sohbet etme imkânı bulacaksınız. İşlemin süresi nakil edilecek saç miktarı ile ilgilidir. Saç ekimi ortalama 4-6 saat sürebilir. Bu çok teknik uygulama çok sıcak bir atmosferde ve hiç sıkılmadan çabucak geçecek.

FUE ile saç ekiminde işlem 8 saate kadar uzayabilir. Alınan köklerin 6. saatten önce ekilmesi zaruridir. Aksi takdirde vücudunuzun dışına alınan sac kökleri 6. saatten itibaren canlılığını yitirecek ve ekilmesine rağmen büyümeyecektir.

Lokal anestezi

Anestezi işlemi sadece saç köklerinin alınacağı bölge ile nakil yapılacak bölgeye uygulanacaktır. Anestezi için iğneler yapılırken ağrı duymamanız için özel yöntemler kullanılacaktır. Uyuşma oluştuktan sonra sac ekimi işlemi tamamen ağrısız bir işlem olarak devam edecektir. İlaç olarak lidocaine kullanılmaktadır. (diş hekimleri aynı anestetik maddeyi kullanmaktadır)

Saç ekimi için Verici bölgenin hazırlanması

FUT ile sac ekiminde (şerit yöntemi) amaç maksimum kök minimum iz oluşturmak olmalıdır. Saçların alınacağı bölge uzun dönemde dökülme ihtimali olmayan ve maksimum sıklıktaki bölgeden seçilmelidir. FUT ile sac ekim yönteminde köklerin alınacağı alandaki saçlar 1mm uzunluğunda kısaltılacaktır. Böylece Siz klinikten ayrılırken saçların tıraşlanmadığı alandaki saçlar dikişin üzerini tamamen kapatacak ve arkadan bakıldığında ensedeki dikiş belli olmayacaktır. FUE yöntemi ile sac ekiminde ise saçların alınacağı ense bölümünün tümü 1mm uzunluğunda tıraş edilecektir. Saçaların uzaması ile birlikte ensedeki izler kaybolacaktır.

Vücudun dışına çıkarılan saç kökleri ısısı özel olarak ayarlanmış bekletme kaplarına alınacaktır. Bu sıvı köklerin belli bir süre vücudun dışında canlılığını sürdürebileceği nitelikte olmalıdır (vücudun dışında kalan saç kökleri 6.saatten sonra ölmeye başlamaktadır).
FUT ile saç ekiminde köklerin alındığı bölge estetik bir dikiş ile kapatılırken FUE yönteminde ise dikiş kullanılmamaktadır.
Saç köklerinin ayrıştırılma işlemi

Saç ekiminin FUT olarak tanımlanabilmesi için saçların Folliküler ünitelere (FU) yani kendi doğal yapısı olan saç adalarına ayrılması gerekir ve bu ayırma işlemi sadece mikroskop altında yapılabilir. Her bir saç adası (FU) 1 ile 4 arası saç kılı içerir. FUT işlemi yapılmak üzere alınan saç şeridinde bu doğal gruplara ayrıştırılabilmesi ancak özel mikroskop altında mümkündür. Her bir saç grefti böylece 1-, 2-, 3- ve 4- saç kılı içeren gruplara ayrılmış olur. Saç ekim sonucunun doğal olmasını etkileyen önemli faktörlerden biri de budur. Ayrıca mikroskop kullanılmadan yapılan ayrıştırma işleminde ciddi sayıda saç kökü çöpe gidecektir.

FUE yapılan hastalarda saçlar adalar (FU) halinde çıkarıldığından mikroskopla ayrıştırmaya ihtiyaç kalmamaktadır.

Saç naklinin yapılacağı bölgenin planlanması

Alıcı bölgenin tasarımı ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Açılacak kanalların yönleri, saç çizgisinin tasarımı, saç köklerini çapı, ekim tekniği gibi birçok faktör doğal görüntüyü etkileyecektir. Kısaca yöntem ne olursa olsun en kritik aşamadır. Doktorunuzun bu konuda oldukça deneyimli ve yetenekli olması gerekir.

Saç köklerinin ekimi

Alıcı bölge hazırlandıktan sonra saç adaları (FU) birer birer yerine yerleştirilecektir. Hem FUT hem de FUE için aynıdır. Dağıtma kesinlikle belli bir metoda göre olmalı açlan kanalların çapıyla uyumlu olmalıdır.