Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk işlem bir cildiye uzmanına muayene olmak ve tahlil yaptırmaktır. Saç dökülmesi probleminiz yaşınızla orantılımı ve saç ekimi uygulaması için uygun aday mısınız bunları öğrenin.

Daha sonra, saç ekimi yaptırmak istediğiniz kliniğe, kafanızın arka ve yan kısımları ile ekim yaptırmak istediğini bölgenin yakından çekilmiş resimlerini gönderin veya saç kaybı derecenizi belirtin. Şayet saçlarınızın sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorsanız saçlarınızın yoğunluğunu greft hesaplama çizelgesinde hesaplayarak ne kadar grefte ihtiyacınız olduğunu belirtin. Bunların dışında saç ekimi operasyonunun sonucunda beklentilerinizi belirtin. Birde düzenli olarak kullandığınız ilaç, gördüğünüz tedavi ya da herhangi bir hastalığınız var ise bunları kesinlikle belirtiniz.

Saç ekim için araştırma yaparken tek bir klinikle yetinmeyin birden fazla klinikle ilgili araştırma yapın. Zaten genellikle bu tür kliniklerde ön görüşmeler ücretsizdir.  Ön görüşmelere kesinlikle gitmelisiniz hem birebir görüşme imkanı yakalamış olursunuz ekim işlemini kimin yapacağını görmüş olursunuz ve saç ekimi merkezini gezme şansınız olur hatta yapmış oldukları saç ekimi örneklerini görebilirsiniz. Bu tür detaylar sizin saç ekimi yaptırma kararını vermenizi kolaylaştıracaktır.

Görüşme için gittiğiniz saç ekim merkezlerinin görüntüsüne ve lüks görüntüsüne kesinlikle aldanmayınız. Ekonomik yönden sıkıntılarınız var ise saç ektirme kararınızı biraz ertelemenizi öneririm çünkü bu işlemi ucuza yaptırayım derken daha kötü sonuçlar alıp daha fazla ücretler ödeyebilirsiniz. Bunun dışında daha önemlisi sağlığınızla ilgili sorunlarda yaşayabilirsiniz.

Saç ekim merkezlerinde sizi etkilemek amacıyla yapılan muayeneleri ve saç analizi, bilgisayarlı saç analizi gibi işlemleri görmezden gelin. Bilgisayardan her hangi bir programla operasyondan sonraki görüntü böyle olacak gibi sözlere temkinli yaklaşın yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız.