Saçlarınız dökülüyor ya da saçlarınız güçsüz, cansız, zayıf, ince ve sağlıksız durumda ise ve buna çare arıyorsanız bizi takip edin ve saç ekimindeki son gelişmelerden ve son yeniliklerden haberdar olun. Bu yazı ile buna başlamalısınız hatta saç ekimi konusunda teknoloji ve tıp son derece ilerlemiş durumdayken neden kel kalasınız veya neden saçlarınız cansız, ince, zayıf, güçsüz ve sağlıksız durumda olsun ve siz saçlarınıza dokunmaktan korkasınız ki. Evet, arkadaşlar saç ekimindeki gelişmeleri anlatmamız gerekirse şu şekilde olabilir.

Gen Tedavisi

Saç dökülmesi sorunlarında en etkili olan genin tespiti ve bu gene müdahale edilerek saç kaybı sorununa sebep olan problemin ortadan kaldırılmasıyla saç kaybının engellenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Olumlu gelişme olması durumunda önümüzdeki yıllarda kellik sorunu çözülecektir.

Klonlama Yöntemiyle Saç Kökü Çoğaltma

Klonlama yöntemi: Diğer bir değişle alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme yöntemidir. Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (verici ) bölge yetersiz olan bireyler için çok ciddi bir çözüm gibi görülmektedir.

Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli gelişmeler kat etmiş ve ciddi mesafe kaydetmiştir.

Fakat kötü haber olarak değerlendirebileceğimiz bir haber ise diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama da ne yazık ki daha geliştirme aşamasındadır. İngiltere ve Amerika da araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç kökü klonlamanın önümüzdeki 10 yılda normal kullanıma girmesi mümkün olarak görünmekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır. Çünkü klonlama iler teknoloji yatırımı çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektiren bir yöntemidir. Bu husus bir kişiye klonlama hizmetinin yaklaşık 100 bin dolarlara mal olacağını göstermektedir. Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin transfer edilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer etkenlerdir.

Kök Hücre Transferi İle Saç Olan Deri Üretimi

Vücuttan elde edilmekte olan kök hücre her organ ve doku geliştirmede kullanılabilir. Bu amaçla deneysel olarak hayvanlarda kök hücreden deri ve kıllı deri elde etmek mümkün olmuştur. Henüz geliştirme amaçlı deneysel aşamada olan bu gelişme zamanla insanda da denenebilecektir. Uzun zaman ve yüksek yatırım maliyeti nedeniyle yaygınlaşmanın 10 yıldan daha uzun sürmesi beklenmelidir. Şuan itibari ile kısa sürede bu işlemin yapılma ihtimali çok daha düşüktür daha çok bekleyeceğiz bu işlemini hayata geçirilmesini.

Özetlemek gerekirse gen tedavisi, klonlama ve kök hücre çalışmalarının torunlarınız için uygun olabileceğini düşünüp gereksiz hayallere kapılmamanız en doğru karar olacaktır. Yukarda da söylediğimiz gibi şuan itibariyle şuanda klonlama yaptırma ihtimalinin imkansız olduğunu ve bunun torunlarımızın zamanında hayata geçeceğini unutmamamız gerekmektedir.