Saç ekim yöntemlerinden biri olan PRP (Platelet Rich Plazma)yöntemi günümüzde saç ekimi işlemleri arasında geliştirilen en yeni saç tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Aslında PRP çok duyulmamış bir tekniktir. Daha çok Saç Mezoterapisi denilen ve saça bir takım güçlendirici ilaçların enjekte edilerek saçların beslenmesi ile yapılan işlem olarak bilinen bir tekniktir.

Peki bu PRP nedir ne değildir. PRP saç dökülmesini engelleyen ve saçların güçlendiren bir estetik işlemdir. PRP tekniği ile saç derisi yenilenebilir, akne izleri ve yaralar kaybedilebilir. PRP binevi bir terapisidir. Örneğin PRP yöntemi saç mezoterapisi tekniğine alternatif bir teknik olarak da değerlendirilebilir.

Platelet Rich Plazma denilen sıvı kanın pıhtılaşmasında büyük etkilisi olan trombosit adı verilen kan hücrelerinden oluşan zengin bir plazmadır. PRP yöntemi ile kuvvetsizleşen veya ölmeye yüz tutan saç köklerinin, incelmiş saç tellerinin hareketlendirilmesine ve eski sağlıklı, kuvvetli, canlı ve kalın yapısına kavuşturulması sağlanmaktadır. PRP yöntemi yapılacak hastanın bizzat kendi kanında alınan ve özel uygulamalarla akyuvar ve trombositlerin ayırt edilmesi neticesinde elde edilmiş olan sıvının zayıflamış ve saç olmayan bölgeye enjekte edilmesi işlemidir.

PRP Destekli Saç Ekimi 

Bütün saç ekimi işlemlerinde verici bölgeden alınan saç köklerinin ekim yapılacak bölgeye ekilirken ortalama %10’luk bir kayıp yaşamaktadır. Bu %10’luk kayıp PRP yöntemi ile %1 kadar düşürülebilir. Sadece saç ekimi yapmak bazen yeterli gelmeyebilir. Ekilen köklerin daha canlı ve aktif çıkması için PRP yöntemi ayrıcalık sağlamaktadır.

Saç ekiminde PRP desteği ile normalde şartlar 8 ay sonrasında çıkan saçların çıkma süresi 6 aya kadar düşürülerek bu süre kısaltılabilir. Bu nedenden dolayı ekim saçın daha kuvvetli bir biçimde vücuda etki sağlaması için PRP yöntemi gerçekten işe yaramaktadır.