Saç ekimi, dökülme meydana gelen bölgenin görünümünü düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Saç ekimi operasyonlarında dökülme oluşan bölgeye ekilecek saç kökleri sağlık saçların bulunduğu bölgeden ya da vücudun farklı bölgelerinden (kol, sırt, göğüs ve bacak) kıl kökü alınarak temin edilir. Saç ekimi işlemi günümüz teknolojisi anlamında artık ileri derecede gelişmiş ve ekim işlemine uygun her bireye kolaylıkla uygulana bilecek durumdadır.

İlk olarak saç ekimi operasyonu için kesin olarak karar alınmalıdır, devamında önemli olan istediklerini karşılayacak kaliteli, işinde uzman ve gerekli materyallere sahip bir saç ekimi merkezi ve doktor bulmalısınız. Kaliteli saç ekimi merkezi ve tecrübeli doktor ile birlikte ekibi de bulduğunuzda işte o zaman saç ekimi operasyonunu gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonundan önce bireyler birçok konuda dikkatli olmalıdır. İlk olarak birey saç ekimi öncesinde psikoloji olarak kendisini hazırlamalı, istediklerini doktoruna güzel bir şekilde anlatarak sorularına da cevap almalıdır. Aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ya da sigara ve alkol kullanıyorsanız saç ekimi operasyonundan en az 15 gün önce bırakmalısınız.

Saç ekimi operasyonu öncesinde, bireyin saçları temiz olmalı, jöle, briyantin ve sprey gibi saç kozmetik ürünleri saçta bulunmamalıdır. Saç ekimi operasyonundan önce saç analizi yapılmalı ve saç yoğunluğu hesaplanmalı kişinin ne kadar grefte ihtiyacı olduğu belirlenmelidir. Saç ekimi operasyonunun hangi yöntemle yapılacağı da belirlendikten sonra saç ekimi operasyonuna başlanmalıdır.

Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Saç kökü alınan bölgeye de ekim yapılacak bölgeye de lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu operasyonlarda uygulanan lokal anestezi sayesinde acı hissi kesinlikle oluşmaz.