Saç ekiminin aşamaları, Öncelikle saç ekim işlemi ufak bir operasyon işlemi olarak değerlendirilmelidir.İşlem yapılacak greft sayısına göre 5-6 saat sürer.Lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı duymazısnız.İlk önce ekilecek yer ve alınacak saç miktarı belirlenmektedir.
Bir ön girişle kaba taslak anlattık,şimdi aşama aşama gidelim.

İlk aşama; İlk başta fotoğraflarınız çekilir ve saç ekimi yapılacak olan bölge belirlenir ve çizimleriniz yapılmaya başlar.Daha sonra saçlarınız 1mm’den olacak derece traş yapılır.

Sonraki aşama; Saç kökleriniz alınmaya başlar ve alınan saç kökleri solüsyonda bekletilir.
Üçüncü aşama; 1 saat kadar süren kanalların açılması işlemi başlar.Saç kökleriniz uyuşturulur,özel kanal açıcılar yöntemiyle yapılır.Bu kanal açma yöntemiyle birlikte eklenen saçlar doğal bir görünüm sağlayacaktır.

Sonraki aşama; Saçlarınızın açılan kanallara yerleştirme işlemi başlar.Bu işlem yaklaşık 4 saat sürer.En son aşamadır.Bu işlemler yapılırken hasta ihtiyaç molası verebilir.İşlemlerden sonra saç köklerinizin alındığı bölge bandaj yardımıyla sarılır.
Ekilen saçlar bir hafta içinde sağlamlaşmaya başlayacaktır,3-4 hafta ekilen saçlarınız uzamaya devam eder sonra dökülmeye başlar.Daha sonraki aylarda düzenli olarak uzar ve işlem başarıyla tamamlanmış olur.

Bu işlemlerde kesinlikle saçlarınızda izler kalmayacaktır,saç diplerinde olan dikişlerde kısa sürede ortadan kaybolacaktır.
Saç ekimi işleminden önce düzenli kullandığınız bir ilaç var ise bunu doktora danışın.Eğer saç ekiminden birkaç hafta önce ağrı kesici almayı kesmelisiniz.

Çünkü ağrı kesiciler kanda sulanma yaptıkları için saç ekiminin sağlıklı olması için ağrı kesici almayı kesmelisiniz.Sigara alışkanlığınız var ise,zaten sadece saç ekimi için değil tamamen bırakabiliyorsanız bırakın,saç ekimi yaptırdığınız sırada sigarayıda bırakmanız gerekmektedir.Çünkü sigara kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir.Ayrıca alkol kullanıyorsanız da saç ekimi işlemine başlamadan 4-5 gün önce alkol alımınızı da kesmeni gerekmektedir.Vitamin ilaçları kullanıyorsanız da doktorunuza danışarak bunu da almayı kesmelisiniz.

Alerjik bir durumunuz bulunuyor ise bunu da saç ekimi yapmadan önce belirtmeniz de yarar olacaktır.
Bir diğer önemli konuda saç ekiminden önce aspirin kullanmamanız,eğer kullandıysanız bunu da belirtin.15-20 gün önce kullandığınız aspirin bir şey etkilemez ancak 2-3 gün içerisinde kullandıysanız bu sorun işgal edecektir.