Saç kayıplarında dökülme şekline göre belirli saç hastalık türleri vardır. Bular;

Sekonder Sifilis: Kafa dersinde belirli bölgeler de ortaya çıkan dökülme türüdür. Genel olarak dökülme belirtileri 3 – 9 hafta içinde meydana gelmektedir.

Trichotillomani: Bu tür saç dökülmesi genel olarak psikolojik nedenli meydana gelmektedir. Sıkıntı içerisinde bulunan bireylerde saçların yolunması yoluyla gözlemlenmektedir. Bu dökülme türü geçici olarak meydana gelebilir. Bayanlarda ve baylarda saç dökülmesi belirli dönemlerde meydana gelebilir.

Saç Kıran: Saç kaybına yol açan ve saç dökülme nedenleri arasında en çok rastlanan dökülme şekillerinden birisidir. Bu saç dökülmesi türü mantar şeklinde bulaşıcı olabilir. Bu tür saç dökülmesi yaşayan kişilerde kafa derisi üzerinde kızarıklık ve kaşınma gibi olaylar meydana gelebilir.

Telojen Efflubim: Bu tür saç dökülmesi de saç kayıplarında çok sayıda rastlayabileceğimiz bir durumdur. Saçlarda %50 düzeyinin üzerinde saç kaybına neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi ağır ilaçların kullanılması, hamilelik, menopoz ve doğum sonrası sebeplerle meydana gelebilir.

Skatrisyel Alopesi: Kafa derisinde oluşan yanıklar sonucu meydana gelen saç dökülmesi türüdür.