Saçları sık sık taramak dökülen saç teli sayısının artmasına neden olmaz. Sadece ömrü bitmiş saç tellerinin saçlı deriyi terk etme sürelerini hızlandırır. Dökülmeyen saç teli yoktur. Saçların bir yaşam döngüsü bulunmaktadır. Saç tellerinin 3 yıllık ömrü vardır ve bu sürenin sonunda saç telleri dökülür ve tekrar çıkar. Saç tellerinin 3 yılda bir tekrar eden bu yaşam döngüsü esnasında gün içerisinde yaklaşık 80 saç telinin dökülmesi normal bir durumdur.

Çok fazla saç taramak ya da fırçalamak kalıcı kelliğe yol açmaz. Saçların taranma esnasında dökülen saç telleri ömrünü tamamlamış ve kökünden ayrılmış saç telleridir. Bu tür saç telleri yıkama esnasında, rüzgârda, yastığa sürtünme esnasında kolayca dökülebilir. Bunun nedeni ise saçın kökünden artık ayrılmış olmasıdır. Bu nedenden dolayı panik yapmanıza gerek yoktur çünkü saçlarınızı tamamen kaybetmiş değilsiniz dökülen bu saçların yerine tekrar yenisi çıkacaktır. Saçlar hiç taranmasa bile çıkan yeni saç, yaşam döngüsünü bitirmiş saç kökünü yukarıya iterek düşmesini sağlar.

Saç dökülmesinin temelinde, stres, hormonal bozukluk, vitamin eksikliği, demir ve çinko eksikliği, genetik nedenler, ani zayıflama ve plansız yapılan diyetler yer almaktadır. Saç telleri belirli bir bölgeden dökülüyorsa kalıcı bir saç dökülmesi yaşadığınızın habercisi olabilir.