Saç Ekimi ve Saç ekim Yöntemleri
Fue’de nasıl bir teknik kullanılıyor?
Sadece kökün girebileceği kadar, yani kökün girebileceği çapta veya biraz daha küçük bir çapta kanal açıp, hem de aynı anda açılırken, yani kökü yerleştirilecek ken kanal açılırken kanalın içerisine kök yerleştirildiği zaman kök kanalın içerisine haps olmuş oluyor. Bu ince bir ayrıntı belki ama sonuçta bir çok şeyi etkiliyor. İyileşmeyi etkiliyor, saçların hangi yönde çıkacağı bu teknikle belirlenmiş oluyor. doktorların haftada en fazla 1 yada 2 saç ekimi yapması gerekiyor. Çünkü çok hassas ve ince çalışılması gereken bir konu. gerçekten her hasta bu özeni hissetmelidir ve böyle olmak zorundadır. Tıpkı burun estetiği ameliyatı yaparken de bir göğüs estetiği ameliyatı yaparken de Saç Ekimi için aynı hassasiyet gösterilmelidir. Saç ekimi tabii ki diğer ameliyatlar gibi kısa bir işlem değildir. Ama iyi bir şey ortaya çıksın diyorsanız o bedeli ödemek zorundasınız. Süre olarak 1 gün değil 4 gün harcarsınız ama 5. günün sonunda elde ettiğiniz sonuç hem doktoru hem de hastayı tatmin edecek bir sonuç olacaktır.

Saç ekiminde iz kalıyor mu?

Bir çok klinik hala fut tekniğini kullanıyor. hangi teknik kullanılırsa kullanılsın iz kalması istenmiyor. Hastanın kafa arkasında seker kalması istenmiyor. Doktorlar arkada iz kalmasın diye uğraşıyor ama bir de o kadar ince bir teknikle çalışılıyor ki bazen saçların ekildiği küçük küçük kanalların oralarında iz kalıyor mu? Baktığınızda görüntü önden hiç belli olmasın isteniyor. Bu teknik bir husus. olağın matematiği bellidir. eğer yeteri kadar kök yoksa yapılacak bir şey yok. hastanın beklentileri doğrultusunda hareket etmek gerekiyor. ikinci önemli nokta ise teknik. teknikte doktorların farklılığı şudur. bir kere fue dediğimiz teknik kullanılıyor, artık dünyanın pek çok kliniğinde de fue kullanılıyor. nerdeyse standart bir teknik halini aldı. ancak fue, alımı temsil eden bir kelime. yani her fue yapılan hastada iyi neticede alınacak bir kaide yok. kullanılan ekim tekniği sonucu belirleyecektir. alım tekniği muhakkak önemlidir. ince iğnelerle alabilirsiniz. arkada kesinlikle iz bırakmamak adına iyileşmenin daha hızlı olması açısından ince kökleri almak lazım. bunun için çok daha mikro cerrahi çalışabilirsiniz ama sonucu ve estetiği esas belirleyecek şey, ekim tekniğinizdir. ekim tekniğinde de doktorların slit adını verdiği bistüri ve jiletle herhangi bir kanal açılmıyor. deride herhangi bir kesin yapılmıyor.

Lazerle Saç Ekim Tekniği Nedir?

Karbondioksit lazer kullanılarak kanalların açılmasında amaç daha üstün kozmetik sonuçlar elde etmektir.
Ancak lazer ile çevrede termal (ısı) hasarın oluşması, işlem sonrasında yara kabuklanmasının çok daha fazla olması, saçların daha geç çıkması ve ekilen bazı saçların kaybedilmesi gibi sonuçlarla karşılaşıldı.

Daha sonra erbium – karbondioksit kombinasyon lazeri kullanıldı. Yukarıda bahsedilen sorunlar azaltıldı.
Lazer uygulaması sadece büyük greftlere uygun büyük boyutlu kanallar açılması için uygun görüldü.
Şu anki lazer teknolojisi ile, kanal açılması için lazer daha uygun bir seçenek olarak değerlendirilmemiştir ve rutin kullanıma girmemiştir.

Saçlı Deri Mezoterapisi

Mezoterapi potansiyel olarak saç ekimine gerekliliği azaltan bir tedavidir.
Saç dökülmesi için uygulanan mezoterapi teknikleri mezoterapinin kendisinden geliştirilmiştir. Mezoplasti veya Mezohair gibi yaklaşımlar şeklinde adlandırılabilir. Hem bayanlar hem erkeklerde yeniden saç gelişimi üzerine olumlu etkileri gözlenmiştir.

Amacı hastalığın yerleştiği alanla, tedavi uygulama alanının birbirine yaklaştırılmasıdır.
Seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilir. Dermis veya hipodermis, mikrosirkülasyon yoluyla aktif maddenin ulaşması gereken yere doğru yavaşça salındığı rezervuar bölge haline gelir. Dolayısıyla bu bir bölgeselyerel tedavi yöntemidir.