Saçsızlık nedir sorusuyla çok sık olmasa da genellikle karşılaşmaktayız. Saçsızlık nedir sorusuna kısaca ve basit bir şekilde cevap verebiliriz saçsızlık kısaca kelliktir.

İnsanlar saçlarının hiç dökülmemesini isterler ancak dökülmemesi için hiç bir şey yapmazlar. Aksine saçlarını şekillendirmek için kullandıkları saç kozmetik ürünleri ile saçlarını yıpratarak sağılığını yitirmesine yol açarlar. Saç şekillendirmek uğruna saça çekilen fön ve saça sürülen jöle, briyantin, wax, sprey gibi kozmetik ürünler saçların dökülmesine neden olur.

Saçların kozmetik ürünler dışında dökülme nedenleri genellikle strese bağlı gelişmektedir. Hormonal bozukluk, genetik nedenler, kullanılan ilaçlar, kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi  gibi tedavilerde saçların dökülmesine neden olmaktadır.

Saçsızlık insanlarda büyük psikolojik sorunlara yol açar hatta saç kaybı yaşayan bir çok kişi psikolojisinin bozulmasının beraberinde kendine olan öz güvenini kaybeder ve toplumdan uzaklaşırlar ve soyutlaşırlar. Bu durumda ise en iyi çözüm saç ekimi yöntemleridir.