Sakalın gereksiz kısmındaki kökler alınarak sakalın daha seyrek alanlarını sıklaştırmak amacıyla ekim yapılabilir
Bu vakada elmacık kemiği üzerindeki gereksiz kıllar olınmış ve hemen aşağısındaki seyrek sakal alanına ekilmiştir.
0.6-0.7 mm lik uçlarla ve elle dikkatli alım yapıldığında hiçbir iz kalmaz.
Bu şekilde kusursuz alım sayesinde sakal alt bölgesi,göğüs,ensenin alt kısımları hatta elmacık kemiği üzerindeki kökler bile alınarak ihtiyaç duyulan başka alana ekim yapılabilmektedir.Yoğun sakal sebebiyle güzel görünmeyen bu alanlardan kök alımı alım alaınında kalıcı epilasyon sağladığı için ayrı bir avantaj sağlamaktadır.Yanık İzine Sakal Ekimi

Sakal bölgesindeki yanık izleri gerek renk farkı oluşması ve gerekse kılsız alanın belirgin olması sebebiyle çok dramatik görünür. Sakal alanında oluşan bu yanık izlerinin tek tedavi yöntemi sakal ekimidir.
350 kök ekilen bu vakada yanık alan etrafla uyumlu hale getirilmiştir bu sayede yanık alan algılanmamaktadır.
Uygun açıyla ekim yapılması halinde normal sakaldan ayırt edilemez.

Sakal Ekim

Sakal ve bıyık ekimi hayati olmasada eksikliği kişide ciddi psikolojik baskı yapabilmektedir.Özellikle sakal bıyık kökü eksikliği genellikle birlikte olmaktadır ve tek çözüm kök hücre naklidir.
Sakal ve bıyık ekiminde ekim alanı ve ne kadar sık olacağı kişi tarafından belirlenir.
Sakal bıyık ekiminde en önemli sorun ne kadar doğal görüneceğidir,resimlere dikkat edildiğinde gerek sakalın gerekse sakalın ekim olduğuna dair bir bulgu gözlenmemektedir.

Ne kadar sakal ekilmeli

Sakal saç gibi değildir kişden kişiye çok değişik yoğunlukta olabilmektedir. Belirgin düzeyde seyrek sakalı olan biri bundan rahatsızlık duymayabilir.Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz.

Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir.
Sakal tümüyle yoksa bu durumda kişinin istediği sıklık ve sınıra bağlı olarak 1000-3000 kök arasında ekim yapılabilir.
Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine 400 er kök favori bölgelerine 100 er kök toplamda 1000 kök belirgin derecede seyrek olsada anlamlı görünüm değişikliği sağlar.
Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir.
Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır.

Sakal ekimi sonrası

Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Vücuttan veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arzetmez.Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur.Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde bile farkedilebilecek bir değişiklik olmamaktadır.

Sakal veya bıyık ekilen alanda ekimden hemen sonra ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı sebebiyle koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir. Sakal ve bıyık ekilen bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur.
Ekilen sakalın vücut tarafınndan daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve normal görütü oluşur.
Ekimden sonra uzamaya devam eden sakal ve bıyık 8-9 . günden sonra normal traş bıçağıyla traş edilebilir veya uzatılabilir.Köklerin yeterince tutunması için ilk traş tercihen 8-9.gün yapılmalıdır.
2.haftadan sonra ekilen sakal ve bıyığın bir kısmı şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar. Kıl kökündeki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.

FUE tekniğiyle sakal ekimi

Kıl kökü nakli saç ekimiyle başlamıştır ve uzun yıllar enseden ameliyatla alınan saçlı deri parcasındaki kölerin üçlü beşli guruplara bölünerek saçın döküldüğü alana ekilmesi şeklinde yapılan FUT yöntemiyle yapılmıştır. Halihazırda yardımcı sağlık personelinin ekim yaptığı kliniklerde FUT yöntemiyle ekim yapılmaktadır. 2003 yılında tanımlanan FUE yöntemi yeni bir ekim tekniği olarak doktor tarafından yapılamsı gerektiği için yaygınlaşamamaktadır.

Sakal normalde tekli veya ikili olarak ve yüzün her bölgesinde farklı açıyla çıkmaktadır. Açı verilmeden tüm köklerin 90 derece açıyla ve üçlü beşli guruplar halinde ekim yapılan FUT tekniğiyle ekim mümkün gibi görünsede sonuç son derece rahatsız edici olabilmektedir.

FUE tekniğiyle ekimde kökler birli ve ikili olarak ve her bölgede olması gereken doğal açısıyla ekildiği için ekilen sakalların normal sakaldan ayırt edilmesi çok zordur. FUE tekniğinde kökler 0.6 mm lik uçlarla ameliyatsız bir şekilde tek tek alınıp kökler hiç bekletmeksizin aynı anda yine 0.6 mm lik iğne uçlarıyla ekilir böylece ne alım ne ekim yerinde iz kalmadığı gibi kökler saatlerce beklemediği için oxijensizliğe bağlı kök ölümleride olmamaktadır.

Piyasada FUE alım ucu diye kullanılan biopsi alım uçları (punch biopsi) 1.2-1.5 mm olduğundan hem alım hemde ekim alanında iz kalmaktadır bu sebeple sakal ekimi için özel olarak geliştirilmiş 0.6 mm lik uç dışında uçlarla alım ve ekim yapılmamalıdır.

FUE tekniğiyle sakal ekimi düşünüldüğünde kişinin ensesinde yeterli kök yoksa kökler vücudun diğer kıllı bölgelerindende alınabili ancak bu durumda sakallar 5-9 santimetreden daha fazla uzatılamaz.Her ne kadar bazı sitelerde vücut kılları ekildiği alana uyum sağlar densede bilimsel olarak kök alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder.

Sakal ekimi teknikleri

Sakal ekimi ihtiyaca göre değişir; yaralanma alanı, dökülme veya belli bir alandan çıkmamışsa çevredeki sakal sıklığında var olan sınırlar içine ekim gerçekleştirilir. Genellikle enseden alınan kıl kölkleri kullanılır.

Eğer kişide hiç sakal çıkmamışsa ve 20 yaş üstündeyse ekim istenen alan kişi tarafından belirlenir ve çizilir.Ekilecek toplam sakal sayısı yine kişinin isteğine bağlıdır. Genellikle ekimde bıyık ve çene bölgesinin karşıdan görünen alanına daha yoğun favori ve geri plan sakal alanına daha seyrek ekim yapılır. Enseden veya vücuttan alınan kökler alındığı anda bekletmeksizin ekim için belirlenen alana ekilir.

FUT Yöntemiyle sakal ekimi;

Eski teknik olan bu kıl kökü nakli ameliyatı birçok dezavantajı sebebiyle sakal ekiminde tümüyle terkedilmiştir. Bu dezavantajlar;
-Kökler ameliyatla alınır
-Kökler her yerde aynı açıyla ekildiği için dik çıkar
-Alım ve ekim yerinde iz kalır
-Kökler cilt kesilerek ekildiği için geç iyileşir.
-Ensede gerginlik,ağrı,uyuşukluk hissi kalır.
-Sakallar 3-5 gurup halinde çıkar
FUE Tekniğiyle sakal ekimi
-Kökler tek tek alınır
-Her yerde olması gereken doğal açısıyla ekilir
-Kökler cilt kesilmeden ekilir
-Ağrı olmadan alınır ve ekilir.
-Sakallar tek tek çıkar
Yorumlar kapalı.