Bütün canlılarda yaşın ilerlemesi ile organizmanın dayanıklılığı azalır ve saç da insanların organizmasının bir parçası olduğu için, yaşın ilerlemesi ile saçında güçlülüğünü azaltır. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın olan kişilerde yaşın ilerlemesi ile birlikte saçın dökülme oranı artar.

Erkeklerde saç dökülmesi ergenlik dönemlerinde görülmeye başlar ve yaşın ilerlemesi ile birlikte genç yaşta dikkat çekmeye başlar. Kadınlarda saç dökülmesi 30’lu yaşlarda saç dökülmesi görülmeye başlar ve 40 – 45 yaş arasında dikkat çekmeye başlar.

Beyaz erkeklerde ergenlik dönemi sonrası %90’nında alın kısmında saç çizgisinde gerilme olduğu, ortalama %50’sinde de alın ve tepe kısmında dökülme olduğu belirtilmektedir.

Saç dökülmesi genetik taşıyıcı olan kişiler için aşağıdaki hususlar da önemlidir:

  • Androgenetik Alopesi olan bireylerde saçında androjen reseptörlerinin sayısı fazladır. Hormon düzeyi normal olsa onu bağlayan reseptör çok olduğundan hormonun saç üzerine etkisi çok olmaktadır. Özellikle saç dökülmesi yaşan kişiler bilirler ki saç dökülmesinin en bilindik sebeplerinden birisidir hormonal bozukluk.
  • Androgenetik Alopesili olan kişilede reseptörler daha hasastır.
  • Androgenetik Alopesi vakalarından Alfa-5 redükaz enzimi daha çoktur.